iPhone som nav i din mediekonsumtion

📚 Från iPhone24-arkivet (2008) Den här artikeln publicerades för 18 år sedan. Produkter, priser och tjänster kan ha ändrats sedan dess. iPhone24 har bevakat Apple och iPhone sedan 2007 – vi sparar äldre artiklar som en del av den svenska iPhone-historien.

Med rätt program installerade på din iPhone kan du göra dig av med de förlegade fjärrkontrollerna.

Ett av de populäraste programmen AppStore är Apples gratisprogram Remote – som helt enkelt är en fjärrkontroll till iTunes. Men har du koll på att det finns program för flera alternativa mediaspelarna?

MacWorld tipsar om VLC Remote, en fjärrkontroll till den fria mediaspelaren VLC.
Appen finns både i en gratisversion (som har reklam) och en med avancerad (reklamfri) premiumversion som kostar sju kronor.

Vi på iPhone24 vill gärna slå ett slag för den ännu mer avancerade XBMC Remote som ett komplement till Xbox Media Center. Programmet går att använda för att fjärrstyra XBMC oavsett om det är installerat på XBOX, Windowsdator, Mac eller Linux. XBMC Remote styr mediespelaren via Wifi eller 3G – så du kan styra enheter som befinner sig på andra sidan planeten 🙂 Appen kostar 22 kronor i AppStore.